Square Enix rewolucjonizuje swoje podejście do gier. Japończycy kończą z „ilością”, teraz celują w „jakość” i „multiplatformowość”

Tak jak zapowiadano, japońska firma Square Enix udostępniła dziś raport finansowy za miniony rok finansowy. Poznaliśmy dzięki temu szczegóły na temat jej nowej strategii. Plany wejdą w życie 31 marca 2025 roku i będą obejmować trzy kolejne lata działalności SE.

Już od jakiegoś czasu wiemy, że Square Enix zdecydowało się zmienić podejście do tworzenia gier wideo. Kasowanie niewydanych projektów miało przynieść duże straty dla firmy, dlatego też nowa strategia zakłada przejście z „ilości” w „jakość”, aby zabezpieczyć się w przyszłości przed tego typu sytuacjami. W raporcie czytamy, że SE skupi się na wydawaniu wysokobudżetowych gier ze znanych marek – można więc wnioskować, że będziemy otrzymywać głównie produkcje chociażby z serii Final Fantasy, a nie zupełnie nowe tytuły pokroju Forspoken (który to okazał się dużym rozczarowaniem).

Firma będzie dążyć do regularnego wprowadzania produktów na rynek, koncentrując swoje wysiłki rozwojowe i inwestycje na tytułach z dużym potencjałem, by klienci pokochali je na lata.

Ponadto interesującą wiadomością jest to, że Square Enix postawi na „multiplatformowość”. Wysokobudżetowe „gry HD” mają w przyszłości ukazywać się nie tylko na konsolach Sony, ale też na Xboxach, komputerach, a nawet platformach Nintendo.

To bardzo duża zmiana względem dotychczasowej strategii, gdyż np. tytuły z serii Final Fantasy ukazywały się najpierw wyłącznie na PlayStation. Mimo że „szesnastka” czy druga część remake’u „siódemki” mają również zadebiutować na PC (wciąż nie wiadomo, kiedy), to najwyraźniej w przyszłości tego typu duże gry od Square Enix będą się pojawiać szybciej, albo i w tym samym momencie na innych platformach. Stawianie na „ekskluzywność” najwyraźniej przestało się opłacać firmie, która teraz bardzo chce „skoncentrować się na pozyskiwaniu użytkowników PC”.

Ponadto Square Enix zmieni też swoją politykę co do marketingu czy zarządzania wewnętrznymi zasobami ludzkimi. Będzie się to wiązało m.in. z „optymalizacją kosztów w europejskich i amerykańskich biurach poprzez reformy strukturalne” i zacieśnieniem współpracy pomiędzy oddziałami w Japonii.

Jeśli zaś chodzi o kwestie stricte finansowe, to zysk netto firmy w minionym roku obrotowym wyniósł ok. 95,7 mln dolarów, co jest wynikiem o 69,7% gorszym w porównaniu do poprzedniego roku. Mimo wysokich wydatków na marketing oraz strat operacyjnych, skonsolidowana sprzedaż netto za „gry HD” wzrosła względem wcześniejszego roku finansowego ze względu na premiery Final Fantasy VII Rebirth, Final Fantasy XVI czy Dragon Quest Monsters: The Dark Prince. Ogólnie w zakończonym w marcu roku obrotowym sprzedano 26,3 mln egzemplarzy gier (to wzrost o 3,8 mln sztuk rok do roku).

Źródło:
Zuzanna Domeradzka - GRY-OnLine


Klemens
2024-05-13 12:54:27